Eldo – Nie pytaj o Nią

Rap Zostaw komentarz

Utwór Nie pytaj o Nią promował piąty solowy album Eldo o tej samej nazwie, wydany 12 grudnia 2008 roku. Tytuł jest nawiązaniem do utworu Nie pytaj o Polskę autorstwa Grzegorza Ciechowskiego.

Eldo (właściwie Leszek Kaźmierczak) od lat znany był z bardzo przemyślanych, poetyckich wręcz tekstów, którymi niejednokrotnie skłaniał do przemyśleń swoich słuchaczy.  Zarówno utwór, jak i cała płyta Nie pytaj o Nią wyróżnia się jednak na tle całej twórczości, teksty na niej zawarte są jeszcze bardziej osobiste i emocjonalne. Słowa Eldo, wypowiedziane w jednym z wywiadów, doskonale obrazują to,  z czym słuchacz spotyka się na płycie:

“Wkurzony przestrzenią publiczna i jej zaśmieceniem, napisałem gorzkie, ironiczne teksty pełne sarkazmu ale i nadziei. Żadnych rad jak żyć, dużo opowieści jak żyje… 45 minut osobistych refleksji o ostatnich dwóch latach spędzonych z “Nią”

Utwór Nie pytaj o Nią jest zarówno rozpoczęciem i zakończeniem płyty, esencją omawianych na niej problemów.

Choć od publikacji płyty minęły niemalże dwa lata, nie straciła ona w żadnym stopniu na aktualności.

Wartości zawarte w tekstach są definicją patriotyzmu dzisiejszych czasów, która powinna być wpajana młodym ludziom, coraz częściej głośno głoszącym nienawiść do swojego kraju i narodowości.

Eldo wprowadził tą płytą nową jakość na Polską scenę hiphopową, niezwykłość i osobistość produkcji, mogą sprawić, że następny album Eldo, wydany w kwietniu 2010 – Zapiski z 1001 Nocy nie zachwyci, wywołuje on bowiem zupełnie inne emocje.

Jakub Cichocki

Udostępnij:
  • Facebook
  • Digg
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print

Jeden komentarz do “Eldo – Nie pytaj o Nią”

  1. w00f Says:

    Od jakiegos czasu uwazam, ze ten utwor oraz “Ulice przeklete” (z tego samego albumu) powinny trafic do podrecznikow w gimnazjach i liceach.
    Prawdziwy rap z dobrym, mocnym i patriotycznym przekazem. Moze dzieki takim utworom i tworcom blizszym srodowisku mlodziezy uda sie trafic do glow nastolatkow i wpoic troche patriotyzmu i wartosci, a nie tylko jp i jazda na zmywak do angli.

RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj